Ne znam kako mi je palo napamet, ali eto, pre neki dan mi je sama od sebe došla misao u glavu da umesto s vodom, umesim hleb sa sokom od paradajza. 😆 I mogu da vam kažem da mi je ideja ispala dobra, a hleb, divan, mirisan i lep! 🙂
Koristila sam kombinaciju mekog i integralnog speltinog brašna, ali sam sigurna da će isto tako dobro ispasti i u kombinaciji belog i integralnog pšeničnog ili graham brašna. 🙂
Potrebno vam je:
- 200 grama mekog speltinog brašna,
- 200 grama integralnog speltinog brašna (plus još 100 za mešenje),
- 1 suvi kvasac,
- prstohvat soli,
- kašičica origana,
- 3 kašike maslinovog ulja,
- 400 mililitra soka od paradajza.
Razmutite suvi kvasac u pola šoljice tople vode. Kada krene da bubri, ubacite u vanglu sa izmešanim brašnom i začinima. Dodajte sok od paradajza i ulje. Testo će biti lepljivo i gnjecavo.
Nemojte ga vaditi iz vangle, već je prekrijte čistom krpom i ostavite da naraste.
Kada se udvostručilo dodajte preostalih 100 grama brašna i mesite desetak minuta.
Vratite u vanglu, prekrijte krpom i ostavite da naraste.
Kad je naraslo, premesite kratko, oblikujte veknu, zagladite je uz pomoć ulja. Od ovog finalnog uobličavanja zavisiće vam oblik hleba, tako da se potrudite. Na kraju prebacite veknu na ple obložen pek papirom. Izreckajte ga ukoso i ako želite, pospite začinima (ja sam mlevenom paprikom i origanom).
Stavite pleh u zagrejanu rernu na 50°C i ostavite da naraste. Dovoljno je između 10 i 15 minuta.
Zatim pojačajte na 200°C, pa pecite 45 minuta s jedne strane. Onda izvadite pleh, a hleb vratite na žicu, još 15-20 minuta okrenut naopačke. Veoma je važno da se ispeče sa svih strana dobro. Kada ga izvadite, pustite ga da se dobro osuši, pre nego što ga uvijete u krpu ili u kesu.
Uživajte u ovom neobično-običnom hlebu!