Cvetak je povodom Badnje večeri bila pozvana u goste i kao mali znak pažnje i izraz zahvalnosti odlučila je da napravim mali slatkiš, a ujedno i nešto novo i neobično. Odlučila je da to iskustvo podeli sa nama. 🙂
Prelistavajući fotografije na Pinterestu, naišla sam na Estonian Kringle. To je estonski tradicionalni slatki kolač u obliku velike perece, koja je uvijena na specifičan način. Nije mi dugo trebalo da se odlučim da baš to napravim.
Recept ide ovako :
- 500 grama mekog brašna,
- 40 cl kokosovog krema,
- 25 gr kokosovog ulja,
- 5cl agava sirupa,
- 5 gr soli,
- 1 kašičica ekstrata vanile,
- 1 kesica suvog kvasca.
Inače, u recept ide (i to u testo) 1 kašičica tamnog ruma, ali budući da ja rum (kako miris tako i ukus) nikako ne volim, ovaj put sam to preskočila. 🙂
Za posipanje vam je potrebno 2 kašike cimeta i 5 kašika šećera. Takođe i šećer u prahu za posipanje.
Uveče u posudu staviti brašno i so i dobro izmešati. Na laganoj vatri pomešati i zagrejati kokosov krem, agavin sirup i ekstrat vanile. Kada se lepo zagreje dodati kvasac. Dodati u brasno zajedno sa kokosovim uljem. Dobro zamesiti testo pa prekriti samolepljivom folijom i do jutra stavit u frižider. Ujutru izvaditi testo i na pobrašnjenoj površini rukama razvući koliko možete. Testo će biti dosta tvrdo, ali zato kada ga razvučete rukama ostaviti malo na sobnoj temperaturi. Zatim oklagijom razvući u pravougaonik 30×45. Ja sam izmerila lenjirom i višak isekla. Na taj pravougaonik posuti cimet pa zatim i šećer.
Testo umotati u rolat po širini, tako da će dužina rolata biti 45 cm.
Iseći po dužini rolat, ali ne skroz od početka , već od vrha samo zaseći.
Zatim krenite da uvijate te dve strane ali da zasečeni delovi budu ka gore.
Kada to uradite umotajte u krug i uredno sastavite krajeve.
Ostavite testo da polako nadolazi. U međuvremenu rernu zagrejte na 260 stepeni. Kada je kolač već lepo narastao smanjite temperaturu na 180°C i ubacite ga u rernu. Pratite da ne dobije previše brzo braon boju, ukoliko se to desi, smanjite na 150°C. Moja rerna je jaka, pa tako vi prilagodite vreme pečenja vašoj rerni. Ja sam pekla malo duže od 20 minuta. Ali svakako tu je uvek čačakalica – test da proverite da li je lepo pečeno unutra. Izvadite i, kada se ohladi, pospite šećerom u prahu.
Na kraju, uzela sam providan papir i sve to lepo upakovala!
Mogu vam reci imao je pravi uspeh, kako izgledom tako i ukusom.
Ovo može biti i vaša poslastica, ali samo kao džoker užina. Probajte, nije tesko !
Do sledećeg čitanja,
Vaša Cvetak Zanovetak 🙂