Moja Aleks mi se javila iz sunčanog Böblingena i zamislite šta tamo trenutno rade ljudi? Sede kod kuće! 🙂 I tako sam je zamolila, pošto nije dugo, da podeli s nama neko kulinarsko umeće iz njenog rodnog kraja – Predejana.
Ona se odlučila za ovu divnu gibanicu od razvučenih kora, koja može sasvim savršeno da se sprema i sa, ali i bez spanaća.
Sastojci za fil:
- 3 jaja,
- 200-300 gr sira,
- 2 kašike pavlake
- 1/2 praška za pecivo,
- spanać (ukoliko želite može i bez)
- soli po ukusu (u zavisnosti od toga koliko vam je sir slan).
Sastojci za testo:
- 800 gr mekog brašna,
- 400ml mlake vode,
- 1 jaje,
- 1 kasičica soli,
- 1 kasičica šećera,
- malo više od polovine kockice kvasca.
Zamesite testo. Ja odvojim malo mlake vode razmutim u nju kvasac, sećer. U brašno dodam so, jaje, zatim kvasac i na kraju preostalu vodu.
Dobijeno testo podelite na 3 lopte.
Svaku loptu podelite na 5 manjih loptica. Loptice razvucete malo oklagijom i sastavite maslacem ili margarinom.
Od ta tri kupa razvlacimo 3 kore. Ja prvo razvucem oklagijom a zatim stavim testo na pesnicu i od sredine ka kraju razvlacim pesnicama. Mozete i na stolu, bitno je razvlaciti od sredine ka krajevima. Zato se kod nas na jugu Srbije i naziva „razvukuvana banica“ . Kazu da je ranije svaka devojka koja je bila za udaju morala da zna da „razvukuje banicu“. Salu na stranu, prvu koru stavljamo u pleh tako da joj krajevi budu preko pleha.
Preko prve kore stavljamo zejtin pa drugu koru (isto krajevi preko pleha), videćete kasnije zašto.
Stavili smo koru, zejtin, koru opet zejtin, treća kora je spremna na stolu.
Fil delimo na 4 dela. Preko druge kore i zejtina stavljamo jedan deo fila. Zatim stavljamo treću koru ( isto krajevi preko pleha) na 3. koru stavljamo zejtin, 2. deo fila i preklapamo njene krajeve prema sredini.
Sada preko preklopljenih delova stavljamo 3. deo fila i preklapamo krajeve koji su nam preko pleha jelte, od sledece kore. Zatim stavljamo 4. deo fila i preklapamo krajeve prema sredini poslednje kore,odnosno to je prva kora koju smo stavili.
Premažemo puterom, mozete i uljem i peceno na laganoj vatri malo duze. Ranije su se pekle tradicionalno u šporetu na drva, a danas ja pečem nekih 20 minuta na 250, a zatim jos 40 minuta na 200 stepeni, otprilike, zavisi od šporeta.