Za ovaj recept vam je potreban starter. Kako se pravi starter, već je više puta ponovljeno na blogu. Ali evo ponovo. U teglicu 3 dana stavljajte na 12 sati po kašiku belog mekog i ražanog brašna i u istom tom nivou mlake vode, da bude gušće nego za palačinke. Svaki put odbacujte polovinu smese, pošto ste nahranili kvasac. Čuvajte na toplom mestu pokriveno kesom i gumom ili prijanjajućom prozirnom folijom, a izušite rupice, kako bi kvasac disao. Još 2 dana hranite kvasac na 24 sata. Kada ste ga poslednji put nahranili, pola smese stavite u teglicu, koju ste zatvorili poklopcem i stavili u frižider, a druga polovina je ustvari vaš starter, kojim započinjete pecivo. Teglica koju čuvate u frižideru, može tamo stajati nedelju dana, a onda je nahranite (sada možete samo ražanim brašnom) i polovinu iskoristite za spremanje ili bacite, ukoliko ne želite da spremate ništa tog trenutka. Dakle, neophodno je da održavate vaš kvasac u frižideru na svakih 7 dana. I tako može da traje i traje. 🙂
Za ove dugmiće vam je potrebno:
- 150 grama belog brašna, tip 400,
- 50 grama ražanog brašna,
- ražani starter (oko 100 ml, nikad ne merim),
- 1 kašičica mlevene paprike,
- 1 kašičica korijandera,
- 1 kašičica soli,
- oko 150 ml vode,
- 3-4 kašike ulja.
Osim ovoga vam je potrebno sigurno još 100 grama belog brašna za mešenje, i plus za posipanje.
Ostavite starter da se podigne. Potrebno mu je više nego običnom kvascu, oko 2 sata, ali budite u kući, da ne propustite ovaj trenutak, jer može i da propadne…
Umesite suve sastojke. Obožavam korijander. Kažu da je veoma lekovit, a ja ga volim zbog blagog i kiselkastog ukusa. Ne ističe se toliko, kao kurkuma, a divan je! Dodajte starter i vodu. Meru za vodu sam dala otprilike prema teglici iz koje sam sipala, a vi vodite računa da vam smesa bude žitka, kao ukuvana palenta npr, kako bi kvasac fino „oživeo“ testo. Ostavite testo da odstoji što duže na toplom mestu, pokriveno čistom krpom. Ja sam celu noć.
Ujutru je testo malo naraslo, ali je bilo ispunjeno ovim vazdušnim rupicama, kao da stvarno diše. 🙂
Posula sam brašnom radnu provršinu i oblikovala jufku. Testo ne treba da bude tvrdo umešeno, nego toliko da možete s njim raditi.
Rasklagijajte ga deo po deo i vadite modlom okrugle oblike, ređajući ih po plehu obloženom pek papirom.
Kada ste ih poređali, izbodite 4 puta nekim predmetom (ja sam vrhom kuhinjskih makaza), tako da zaliče na dugmiće.
Pecite na 200°C 25 minuta. Nemojte da ih prepečete, već ostavite „da dišu“. Biće ukusniji. Tople ih stavite u krpu, pa u kesu. Divni su, zar ne? 🙂
My breakfast:
PS: Ako vas baš-baš mrzi da pripremate starter, možete napraviti hlebne dugmiće i sa kesicom suvog kvasca. 😉