Izazov „Moj omiljeni sir“

Sir. Cheese. Fromage. Queso. Kass. Sajt. Cыр. Ko da mu odoli? Kako da ga ne volite? Kako doručak obaviti bez njega? Mi Delaboovci nikako. Sir je osnova našeg doručka i on je najvažnija namirnica našeg doručka. Verovali ili ne prvi sir napravljen je pre više od 7500 godina u Poljskoj, oblast Kujavi. Iako nije utvrđena vrsta mleka od kog su pravli sir, pretpostavlja se da je kravlje jer su u blizini pronađene kosti krava. Ali takođe je poznato da se sir pravio u Aziji, Egiptu 4000 godina p. n. e., a najstarije slikovito pismo o proizvodnji sira pronađeno je  u Mesopotamiji i potiče iz perioda između 3500-2800 godine p. n. e. Stari Grci su vec 2000 godine p. n. e. koristili mleko i sir, ne samo za ishranu već su prinosili kao žrtvu bogovima. U antičkom Rimu su poznavali razne vrste mekih, tvrdih, slanih i slatkih sireva. Car Dioklecijan je oko 300 godine p. n. e. doneo pravilnik koji je regulisao kvalitet i cenu sira.

Sirevi se dele po  vrsti mleka od kog su napravljeni : kravlji, kozji, ovčiji, a postoji i magareći. U nekim krajevima se pravi sir od kombinacije kravljeg i ovčijeg ili kravljeg i kozjeg. Po konzistenciji sir može biti meki ili tvrdi, a po načinu koagulacije slatki i kiseli. Sirevi se razlikuju po:

  • starosti,
  • teksturi,
  • metodi izrade,
  • sadržaju masti,
  • regiji porekla.

Najveći proizvođači sira su: SAD, Nemačka, Francuska, Italija, Holandija, Poljska, Brazil, Egipat, Argentina, Australija. Iako nije među najvećim proizvođačima, Švajcarska ima jako dugu tradiciju u proizvodnji veoma cenjenog  sira „švajcarski sir“ , a njihov kačkvalj Ementaler je zakonom zaštićen još od 17. veka pa mu se ukus već vekovima ne menja. Kod nas je vekovima proširena proizvodnja belih sireva i postoji više autotohnih vrsta, karakterističnih po svom ukusu Homoljski, Sjenički, Zlatiborski, Zlatarski, Pljevaljski, Durimitorski, Pirotski, Somborski i drugi.

Imajući u vidu kako je sir bitan za našu ishranu,  da je sir temelj našeg dana da ne budemo gladni kada ne treba, rešile smo da prošlonedeljni izazov bude baš #MojOmiljeniSirIzazov. Bila je to odlična prilika da na jednom mestu imamo sve dozvoljene sireve, da vidimo akcije po marketima, a da malo bolje upoznamo ukuse naštih članova.

Sam početak izazova i Ema Miljković je bila u nabavci. Kaže da ne može da izdvoji nijedan posebno jer sve voli. Znam da smo svi to jutro hteli kod Eme na doručak, haha. Prave sirne delicije!!! Sledeće jutro jos jedna fotografija Eminog doručka, ovog puta Tilster, Cheddar i Doro blue. Uživanje! Da je ovo izazov po njenoj meri Ema nam pokazuje svako jutro svojim doručkom. Sada na meniju je Masdam i Tilsiter uz dodatke. Par dana kasnije francuski doručak sa daškom Mediterana. Toliko voli Brie da ništa nije dodavala.

Naša Urška Ristić deli sa nama fotografiju svog omiljenog sira – Ementaler i malo buđavca. Mmm, kako ona uživa.

Doručak u prirodi i sir na popustu u Maxiju predstavlja nam Jasna Veljanović-možda najveći obožavatelj sira među nama Delaboovkama. Svi smo joj zavideli na tom divnom doručku u prirodi. Sutradan Jasna nam opet daje informacije o povoljnim cenama sireva i to Župske rolnice sa šunkom i Gauda. Par dana kasnije Jasna objavljuje fotografiju svog omiljenog sira i kaže da je to definitivno Camembert. Kad ga uhvati na akciji u Idei u Plazi 469 din. 250 grama. Žuti sir je Edamer koji kupuje u Trnavi jako povoljno – 766 dinara po kilogramu. Sve njene omiljene sireve sa bavarskim pecivom opet vidimo na fotografiji Jasninog doručka. Povoljno baš, kačkavalj na akciji u Metrou 598,96 RSD 1062 grama, hvala Jasna za ovu informaciju. Sigurna sam da su mnogi iskoristili ovu akciju. U istraživanju novih ukusa sireva Jasna je resila da kupi Zlatiborski sir, ali to se nije završilo tako slavno. Definitivno nije po njenom ukusu. Ljubazni prodavac u Idei ju je upozoravao na to da je jak sir, a ona je  u sebi pomislila: „Ne zna on da mi Delaboovci profesionalno izjedamo svemoguće kačkavalje.“ Međutim, bio je u pravu. Kačkavalj je tvrd, jak, slan, a ponajviše gorak. Nadamo se da će sledeći novi ukus biti bolji.

Ljiljana Lili deli fotografiju akcije u Lidlu – Dani francuske kuhinje, a na akciji sirevi, naravno. Njeni omiljeni sirevi su Gorgonzola, Brie, kačkavalj, Cheddar. Ma, jednostavno voli sireve. Ovo je bila super prilika za ostale članice koje žive u Sloveniji da posete Lidl i kupe svoj omiljeni sir.

Ruža Petar Purić ima svoj omiljeni sir i to Gauda. Uz svoju porciju sira imala je malo pršute. Savršena kombinacija!

Sanna Čopic Malčić deli fotografiju svog doručka i omiljenog sira. A to je Manchego i Roquefort. Sve to sa kiflicama i povrćem jer nije večerala prethodno veče. Prijatno Sanna!

Zvezdana Čubrak ima svoj omiljeni sir a to je Tilsiter. Još kada je ovako ušuškan među šunku i jaja i hleb… Uh, milina prava! Za neki od narednih obroka nabavila je svoj omiljeni dimljeni sir sa čili papričicom i sve to lepo dekorisala kao dva mala čovečuljka. Bravo za dekoraciju Zvezdana 😊

Ja sam odrasla na selu i naravno podrazumeva se da skoro svako domaćinstvo ima stoku. Od kako znam za sebe imali smo krave (nažalost poslednjih desetak godina ne više). I naravno da je moja omiljena namirnica bio sir, nisam mogla da zamislim obrok bez njega. Ali kako sam  počela da se hranim po Delabou, taj beli domaći sir sam zamenila sa tvrdim sirevima. Kojima isto tako ne manišem. 😊 Ali, napominjem, imate pravo na #mlečnidžoker svake nedelje, koji iskoristite za doručak. Vaš je izbor da li će to biti kiselo mleko, kajmak, beli sir ili neka druga mlečna namirnica. Kada je počeo izazov imala sam „malu zalihu“ sireva i napominjem nemam baš omiljeni, jer volim sveeeeee sireve. Setila sam se da sam pre izvesnog vremena bila u velikoj prodavnici sireva i nisam mogla da se suzdržim i morala sam da fotgrafišem te  sam naravno podelila  fotografije sa članovima u fejsbuk grupi Hrono ishrana po Delabou / Chrononutrition by Delabos. Jedna od mojih želja bila je da posetim Amsterdam. Srećom ostvarila sam tu želju. Budući da je Holandija poznati proizvođač sireva morala sam da obiđem prodavnice. Ogromna prodavnica Amsterdam Cheese Company-a unutra sirno carstvo. Razni ukusi, tvrdoće, dužina stajanja.. Miliina za oči,nepca i stomak. Morala sam sve da fotografišem i da podelim sa članovima. Divno zar ne? Par dana kasnije, bila sam u nabavci i vidim Gaudu sa tartufima na akciji. Morala sam da je kupim. Pečurke se bas lepo osećaju jer sam prethodno veče izvadila iz frižidera i ostavila na sobnoj temperaturi.

Snežana Aleksandar Anđelić deli sa nama fotografiju svog doručka i omiljenog sira i to je Tilsiter. Potrudila se da on bude u zanimljivim oblicima. Hvala Snežana.

Ildiko Popov izaziva pravu pometnju sa svojom fotografijom sireva. Znam da smo joj svi zavideli u tom trenutku na vrstama sireva koje je imala. Mada njen omiljeni sir nije bio na njoj. Kaže da nije na slici, jer ga trenutno nema, ali ne žali se. Najviše voli dimljeni Trapist, Brie, Cheddar i one sa plavim tufnicama tipa Gorgonzola, Bavaria Blue i Roquefort i Camembert. Pa naravno, sve divnije od divnijeg… Mmm! Ali to nije sve! Sledeći dan mama joj dolazi iz Beča i donosi prave poklone, kao stvorene za ovaj izazov. Ildiko nam je pravila zazubice sasvojim fotografijama.

BranislavaiDragan Trivić bila je jako maštovita u prezentovanju svog omiljenog sira. Kada budete videli fotografiju razumećete zašto. Ja sam predložila da to bude fotografija dana, jer zaista zaslužuje. Svi sirevi su joj omiljeni ali na fotografiji se nalaze masdam i bovidur. Ali miševi su pobedili zaista 😊 😊

Ono što je mene, a i većinu članova, oduševilo, bile su fotografije Jasmine Ilinčić. Ona se potrudila nam približi i ispriča malu istoriju nastanka svakog od svojih omiljenih sireva. Tako za početak tu je mala priča o Cheddar siru: „Nastao je u selu Cheddar, na jugozapadu Engleske, a kažu da se pravio još u antičko doba. Od ostalih sireva se razlikuje zbog proizvodnog procesa poznatog kao “cheddaring”. Trenutno jede „mature cheddar“ (zreli čedar) koji je sazrevao 9 meseci. On se dobro reže, dosta je mastan, intenzivnijeg ukusa, ali ne preterano, nije toliko žut kao čedari koji su prošli još duži proces zrenja i mogu imati i narandžastu boju! Voli čedare koji su stari 12 i više meseci, ali nisu baš svačiji šmek, jer su intenzivnog/aromatičnog okusa, mrve se i prilično su suvi. Za kraj, čedar sa slike sadrži svega 0,1g šećera, a to nam govori da je idealno društvo za doručak!“ Verujemo da jeste! Sledeći dan Jasmina započinje drugim sirom i kaže: „S obzirom da je čedar platio danak, jutros sam prešla na moj drugi omiljeni sir, a to je bri (Brie). Na slici je Presidentov koji pored marke Chene d’argent najradije kupujem. Pre mnogo vekova se ovaj sir poklanjao francuskim kraljevima. Luj XVI je navodno na samrtnoj postelji zaželeo još jedan griz brija. Zbog svoje istorije ga nazivaju „sirom kraljeva“, ali je i sam postao „kralj među sirevima“. Bri potiče iz regije Brie na severu Francuske. To je ekstramasni beli mekan sir kremaste teksture sa korom pokrivenom penicilinom, a okus podseća na maslac i gljive. U njegovoj grupi su i kamember (camembert), bončester (bonchester), penkareg (pencarreg), sors (chaource) itd. Kada se čuva duže od godinu dana postaje taman i onda se zove crni bri (brie noir). Francuzi ga jedu za doručak tako što ga umaču u kafu! Ovaj sir valja ostaviti izvan frižidera barem sat vremena pre konzumacije, a idealan je kad sam počne da curi. Neki sladokusci kažu da je najbolji dve nedelje nakon što istekne rok trajanja i da ga treba držati isključivo izvan frižidera.“ Nisam to probala, ali zvuči interesantno. Možda se i odvažim na eksperiment. Neki od nas će svakako. Zašto da ne? Sledeće jutro Jasmina je jela trapist i opet sa fotografijom svog doručka mala istorija trapista. „Nekada sir broj 1 na našim prostorima, a danas pomalo (nepravedno) bačen u zapećak. Najbolja marka mi je Zdenka. Na žalost nisam jela ono što se smatra originalom – trapist iz samostana/manastira „Marija Zvijezda“ kod Banjaluke! Dobro ste pročitali, a priče ide ovako. U 18. veku monasi trapisti (tzv. šutljivi fratri) započinju proizvodnju sira u manastiru „Port du Salut“ (Luka Spasa) u Mayenneu u Francuskoj. Kad su monasi za vreme Austro-Ugarske monarhije došli u naše krajeve osnovali su manastir „Marija Zvijezda“, te 1882. godine započinje proizvodnja ovog sira koji u istočnoj Evropi ubrzo postaje sinonim za sve polutvrde sireve. Međutim, svi sirevi koji se masovno proizvode mimo manastira „Marija Zvijezda“ nisu rađeni po originalnoj recepturi, iako nove naziv „trapist“. Znači sve ovo što mi kupujemo po marketima su loši(ji) plagijati. Tajna proizvodnje se prenosi usmeno, a originalni recept je zapisan u francuskom manastiru Port Disali. Originalna receptura i tajna proizvodnje se tako usmeno prenosila sve do patera Mohora koji je iznenada preminuo 1996. godine. Nakon toga niko nije znao da pravi originalni sir trapist i stoga je proizvodnja prekinuta. Nastavljena je tek 2008. kada pater Tomislav Topić preuzima proces proizvodnje nakon što je završio obuku u manastiru Monteka u Francuskoj. Manastir „Marija Zvijezda“ je jedini manstir u ovom delu Evrope koji sir radi prema originalnom francuskom receptu, a zaštićen je i u Institutu za intelektualno vlasništvo u BiH, ali i u Ženevi. Trapist je polutvrdi masni sir poznat po svom specifičnom okusu i mirisu, blagoj aromi i određenom stepenu vlažnosti. Ovo mu daje osećaj da je „nedozreo“ odnosno izgleda kao tip mladog sira. To ga ustvari i krasi jer je vreme zrenja daleko duže od drugih polutvrdih sireva. Eto, sad smo saznali da je trapist na neki način „naš“ sir i ostaje nam da potegnemo do „Marije Zvijezde“ i konačno okusimo orginal.“ Za kraj izazova Jasmina je resila da doručkuje gaudu i naravno mala istorija o njemu: „Danas 4 meseca stara gauda. S pravom možemo reći da je najpopularniji sir na svetu jer kažu da čini 50-60% svetske konzumacije sireva! Prvi put se spominje 1184. godine, što ga čini i najstarijim poznatim sirom na svetu. Ime je dobio zahvaljujući holandskom gradu Gouda (Gauda), ali ako mislite da je tu nastao, varate se. Ime je dobio po tome što se u tom gradu prodavao! Naime, u srednjem veku su gradovi mogli prisvojiti određena prava i monopole na proizvode i usluge. Grad Gauda, koji je bio deo okruga Holland, je tako kupio prava na trgovinu sirom. Svi proizvođači sira su zato morali doći u grad Gaudu i na centralnoj pijaci prodavati svoja dobra. Danas se gauda proizvodi i prodaje u celom svetu, a ime „gauda“ mu nije zaštićen. Ovo je polutvrdi ili tvrdi masni sir čija boja može varirati do žute do narandžaste, što zavisi od toga koliko je star. Gauda je blagog i mlečnog ukusa, masa je kremasto-meka, ali zrenjem se razvija snažniji i začinjeniji ukus. Holandski proizvođači sira se koriste sledećom klasifikacijom sireva: mladi sir (4 nedelje); mladi sazreli sir (8–10 nedelja); sazreli sir (16–18 nedelja); jako sazreli sir (7–8 meseci); stari sir (10–12 meseci); jako stari sir (12 meseci i više).“

Ivana SamboleK-Kovač ima svoje omiljene sireve i nije se stidela da ih podeli sa nama, bar fotografiju. Napominje da je sve sirevi kupila u Lidlu. Možemo zaključiti da ima dosta povoljnih.

Svetlana Milovanović Kanazir je bila u Univeru i  fotografisala sireve, kao sto je i  rekla Cheddar 1180 din kg, nije slikala drugu stranu gde su oni nasi extra sirevi oni su preko 1500. Hvala ti Ceco, svakako si pomogla u traganju za povoljnim sirevima!

Vilma Čehorski Szarapka ima svoje omiljene sireve i morala je da ih podeli sa nama.

Marijana Srejić kaže da je njen omiljeni sir Tilzit što je i pokazala na fotografiji svog doručka.

Milovanović Dijana pronašla je svoje omiljene sireve na akciji i došli smo do zaključka da su mnogo jefitiniji (nažalost) u Sloveniji nego kod nas.

Jelena Stevanović kao pravi ljubitelj sira nije mogla a da ne podeli sa nama fotografiju divnih sireva i još napominje: Rolovani sirevi, domaća proizvodnja (može se poručiti): sa suvim šljivama, orasima, maslinama, čili papričicom, dimljenih, sa ruzmarinom, začinskim biljem… Ima kozijih, kravljih, ovčijih… Svi zreli, punomasni i PREUKUSNI. Pa ko će im tako divnim odoleti??? Ja ne bih, a vi?

Bio je ovo jedan divan izazov a i dobra prilika da na jednom mestu imamo sve dozvoljene sireve kako ne bi bilo zabune. Za kraj pronašla sam jedan zaninljiv video na YouTube, malo zanimljivih činjenica uz malo smeha!

 https://www.youtube.com/watch?v=RLhmG-LIwnE

Ljubitelji sira širom sveta ujedinite se!

Say cheeeeeeseeeeee!

Do sledećeg izazova,

Vaša Cvetak Zanovetak 😊

PS: Naknadno su se u grupi pojavile još dve slike sa haštagom #MojOmiljeniSir. Od Marijane Nestorović Vasiljević i od Eme Miljković, čije nabavke su usledile nakon okončanja ovog izazova. Ali, tako su slasne, da nismo mogle, a da ih ne prikažemo. 🙂

Image may contain: food

Image may contain: food

Please follow and like us: