Očigledno je da sam celu moju porodicu navukla na štapiće. Često ih spremam, pa sam i naučila pojedine stvari. Njima je potrebna fermentacija, zbog toga što kada ih odmah pripremam, uopšte ne mogu da se oblikuju onako kako želim, uprkos tome što sam stavila psilijum. Još jedna važna stvar je ta što mi se na početku hrono ishrane, kada još nisam bila upoznata sa Delaboovom originalnom hrono ishranom, pratila sam savete da ne treba uopšte da koristim integralno pšenično brašno, a i speltino ređe i onda su peciva bila jako specifična, krta, nekako nedorađena i jakog ukusa. To se ni meni nije dopadalo, a kamoli mojim ukućanima, pogotovu mlađim. Prvo mi se smučilo heljdino brašno. To mi je bilo jako čudno, jer ja obožavam heljdu u zrnu i oduvek sam je jela kao prilog uz ručak, tj. otkrila sam to tokom studija u Ukrajini, gde se ona redovno koristi. Zato sam rešila da joj dam još jednu šansu. Prateći kupovna peciva i neke starije recepte koji sadrže ovo brašno, shvatila sam da ono ne može nikako preovladavati, već se stavlja u manjoj meri. Tako sam se odlučala da kao dominirajuće brašno koristim graham pšenično brašno, a da dodam samo jednu petinu heljdinog. I gle čuda! Pecivo je divno, mirisno, heljda se oseća i na ukus, ali nema one neprijatnosti kao kada ona dominira. A kvalitet peciva – divan: mekano i ne mrvi se.
Potrebno vam je:
- 200 grama graham brašna,
- 50 grama heljdinog brašna,
- 1 kašičica himalajske soli,
- 1 kašičica psilijuma (nije obavezno, neće se kruniti, sigurno).
- 3 kašike maslinovog ulja,
- 125 mililitara vode,
- 1 prašak za pecivo (dodati tek nakon fermentacije).
Pomešati sve sastojke osim praška za pecivo, najpre suve, zatim mokre. Spatulom mešati dok možete, a na kraju dovršiti oblikovanje jufke rukama. Testo je pomalo lepljivo, ali i homogeno. Obložiti ga samolepljivom folijom i ostaviti tako minimum 6 sati. Meni često stoji i duže. Nakon toga, ga posuti praškom za pecivo i dodati 1 do 2 kašike vode. Kada sve povećete dobićete lepljivu jufku, koja nije dobra za oblikovanje. Dodajte još par kašika heljdinog brašna, dok ne dobijete finu ‘glinenu’ smesu za oblikovanje.
Pravite valjke od među prstima, zatim završite njihovo oblikovanje na radnoj površini i ređajte u pleh. Ja neki put pravim deblje, neki put tanje, duže, kraće, sve zavisi od raspoloženja.
Budite svesni da će ovi štapići malo narasti. Sušite ih u zagrejanoj rerni na 175°C 15 minuta, ne duže, jer treba da ostanu meki.
Prema Delaboovom načinu ishrane, za doručak možete da pojedete ovoliko hleba: vaša visina u cm – 100 pretvoreno u grame. Prijatno