U poslednje vreme je ovo pitanje učestalo, a naročito kako članovi grupe završavaju Starter dijetu ili Fazu 2, pa ostaju začuđeni gubitkom velikog broja centimetara, ali (relativno) malim brojem kilograma. „Ušla sam u pantalone od pre 5 godina, a tada sam imala 5 kg manje nego sada! Kako je to moguće?“, je najčešća konstatacija Delaboovaca. S obzirom da je vani maltene 40 stepeni, zatvorila sam se u hladnu sobicu i dala si truda da pojasnim ovaj fenomen.
Mišći vs masti (salo)
Ključno je razumeti razliku između mišića i masti, bolje rečeno – sala. Prečesto čujemo izreku „mišići su teži od sala“, što je pogrešno. Jedan kg mišića i jedan kg sala su uvek jedan kilogram. Kilogram gvožđa teži jednako kao kilogram perja.
Međutim, u čemu leži razlika?
U gustini, a posledično u zapremini (volumenu). Salo i mišići se sastoje od različitih supstanci, izgledaju različito, imaju različite efekte na telo i zauzimaju različite količine prostora u telu.
Salo zauzima više prostora, mlitavo (želatinasto) je i ima amorfan izgled. Mišić je, s druge strane, gust, vitak i gladak. Zamislite mišić veličine teniske lopte koji teži 500g, a sad zamislite 500g želatine čija zapremina je 3 puta veća. Želite li u zadnjici tenisku lopticu ili želatinu? Ovo je retoričko pitanje.
Osoba teška 70kg koja ima 14% telesnih masti će izgledati mnogo mršavije i vitkije od osobe teške 60kg sa 35% telesnih masti! Zato je bitno da se merite i vodite evidenciju obima. Pogledajte rezultat naše administratorke Vilme Čehorski Szarapka koja kaže: „I naglašavam, antiholesterol režim! Rezultate krvi radiću tek u oktobru, ali vodeći se iskustvom ostalih članova na ovom režimu, uspeh je zagarantovan. Isključivo Delabo režim . Kraj avgusta do danas.“. Vilma naglašava da nije izgubila mnogo kilograma, ali jako veliki broj centimetara, što se vidi na slikama. Delabo ishrana podrazumeva unos kompaktnih namirnica, dosta proteina, a znamo da to doprinosi topljenju sala, a izgradnji mišića. Vilma je živi dokaz!
Jeste li čuli za WHOOSH EFFECT ?
Gubitak sala i gubitak težine se ne dešavaju istovremeno!
Možda ste primetili da dok vam se topi salo određena područja postaju „pihtijasta“, mlitavija nego inače. Radujete se, jer se tu formira „glimbavo, razređeno“ salo zato što mic po mic napušta ćeliju. Zbogom salo! Međutim, ćelija se tome odupire, pa umesto sala mesto nadopuni vodom jer se nada da ćete kad-tad krenuti stranputicom, pa će se salo vratiti. Ponekad se to“mekano salo“ formira na mestima gde možemo da ga vidimo, a ponekad se stvara interno, znači tamo gde ne možemo. Ponekad je u obliku ogromnih depoa, a ponekad je na mikroskopskom nivou. No, ćelije koje su bila pune masti su još uvek tu, samo su (trenutno) ispunjene vodom i ne žele se predati, pa njihova borba za opstanak nekada traje i nekoliko sedmica! A onda, jedno dana, naizgled bez posebnog razloga se ti delovi tela naglo zategnu, pa izgledate mršavije, uže, vitkije. Istovremeno vaga pokaže minus. Vi pomislite, „mora da sam juče, prekjuče uradio nešto što je doprinelo ovom naglom gubitku kg i cm“, ali zapravo niste, nego ste doživeli „Whoosh Effect“. Ćelije su se napokon predale i otpustile vodu koju su držale danima ili sedmicama jer su se nadale povratku sala. URA! 🙂
ZAKLJUČAK: Merite obime, a težinu s vremena na vreme! Takođe bi bilo poželjno da redovno merite procente masti, mišića i vode u telu putem bioelektričnog analizatora ili „pametne“ vage koja radi metodom bioimpedance. Možda se u vašem gradu takva usluga nudi u apotekama ili fitnes centrima?
Postoje li drugi razlozi zašto vaga i nije toliko pouzdan pokazatelj mršavljenja?
Gore sam napisala da obična vaga ne zna kompoziciju vašeg tela, ona meri sve. Mišiće, vodu, salo, kosti i shodno tome pokazuje rezultat.
Vaga takođe ne zna bavite li se sportom ili ne, da li vam se topi salo, a istovremeno grade mišići, jeste li hidrirani ili dehidrirani, jesu li vam mišići „natekli“ ili u fazi regeneracije, a kod žena treba uzeti u obzir zadržavanje vode i hormonske promene (PMS, ciklus itd.).
Želim ovde dodati ono što dr Delabo naglašava, a to je zadržavanje (retencija) vode i uvećanje volumena tela (popularno nazvano „naduvanost“) usled konzumacije velike količine neskrobnog svežeg povrća. Generalno, Delabo ne smatra neskrobno povrće toliko neophodnim, pa stoga nema ni razloga za njegovim nadoknađivanjem, osim psiholoških. Za one koji iz nekih drugih razloga imaju problema sa zadržavanjem vode mogu OVDE na kraju članka o Fazi 2 pročitati popis preporučenih čajeva za izabcivanje viška vode iz organizma.
Stručnjaci zbog svega navedenog kažu da su moguće varijacije težine i do 5kg jer vaše telo prolazi kroz ono što je poznato kao „ritam težine“. Za većinu ljudi ritam pokazuje gubitak tokom čitave sedmice, a najmanju težinu dosegnu u petak ujutru, nakon čega sledi povećanje težine tokom vikenda, dok se najveća težina dosegne u nedelju uveče. Paničarenje zbog brojke na vagi (ako se zdravo hranite i ako ste makar umereno aktivni) je beskorisno i kontraproduktivno, jer će već sutra ili prekosutra vaga pokazati nešto drugo. Fokusirajte se na centimetre koje gubite, vaše opšte zdravstveno stanje i kako se osećate, na zdravu ishranu (prave namirnice, u pravoj količini, u pravo vreme dana), fizičku aktivnost koja vam prija, a tek na kraju povremeno stanite na vagu (jednom u deset dana ili dve sedmice).
Zapamtite, vaše telo prolazi kroz proces rekompozicije, a sam dr Delabo je rekao da treba proći kroz sva četiri godišnja doba kako bi se organizam u potpunosti adaptirao na ovaj način ishrane.
Ni Rim nije izgrađen za jedan dan. 🙂
Pripremila: Jasmina Ilinčić