U odgovoru na pitanje da li su godine i principi ishrane u korelaciji, dr Alen Delabo odgovara da nisu, i da osnovni principi ishrane ostaju isti bez obzira na starosnu dob. On naglašava da menopazuza može imati posledice na liniju, jer pojedine žene sebe vide drugačije, osećajući da se njihova ženstvenost menja. To nezadovoljstvo može da dovede do pogreški u ishrani. Kada smo neraspoloženi, postoji tendencija da se jede čokolada…
Ono što treba promeniti je vrlo jednostavno: količina povrća. Kako starimo, potrebno nam je sve manje sporih šećera, jer se manje i troše. Sem ukoliko se uopšte ne krećemo, ne izbacujemo ih iz ishrane u potpunosti, ali ih smanjujemo.
S druge strane, životinjske proteine ne treba smanjivati: to je jedna od najčešćih grešaka. Neurološki problemi, kao što je Alchajmerova bolest, su direktno vezani za ishranu. Ako je unos proteina mali, to se nepovoljno odražava na rad mozga.
Postoje tri parametra koja su bitna za pravilnu ishranu, u svakom životnom dobu: količina, kvalitet namirnica i vreme u koje se konzumiraju.
U slučaju žene koja je visoka 1,60 cm, program ishrane bi izgledao ovako:
- Doručak: 90g sira, 50g hleba i 2 do 3 kašičice maslinovog ulja.
- Ručak: Oko 200g mesa i 2-3 (100-150 ml) kašike skrobnog povrća.
- Užina: Jedna kašika (50 ml) badema, oraha, lešnika ili pola avokada i 1 ili 2 voćke.
- Večera: Za dobar san i radi pravilnog unosa omega 3 kiselina (za dobro cerebralno funkcionisanje) – 200 do 300g ribe ili morskih plodova sa 2 kašike (100 ml) kuvanog povrća ili tanjirom zelene salata. Uveče, sledite potrebe Vašeg apetita.
Ema Miljković