U poslednje vreme za sebe spremam pecivo na prirodnom kvascu. Ana Pobran Mandić nam je obezbedila recept za starter u receptu Hleb na prirodnom kvascu koji se ne mesi. Ja sam takođe već pisala recept za blog sa starterom (Hlebne pločice), tako da i tu imate o tome kako se pravi starter.
Za rustične štapiće i mali baget vam je potrebno:
- 200 ml belog mekog brašna,
- 200 ml integralnog pšeničnog brašna,
- 200 ml integralnog kukuruznog brašna,
- 1 kašičica soli,
- starter (koga ipak mrzi da se bakće sa starterom može upotrebiti 1 suvi kvasac),
- 600 ml vode,
- 3-4 kašike maslinovog ulja.
Ostavite starter da nadođe, jedno par sati.
Pomešajte brašno i so, dodajte starter i vodu. Količinu vode umanjite za starter. Izmešajte sve, smesa treba da je gusta, kao ukuvana palenta. Ostavite smesu jedno 4 sata da nadođe.
Zatim na radnoj površini, uz pomoć mekog belog brašna, oblikujte štapiće. Trudite se da dodate što manje brašna, kako biste ih oblikovali, tj. da vam finalna smesa bude što ređa.
Kada ste popunili pleh, od ostatka napravite valjak i stavite na drugi pleh. Moj baget je ispao mali, svega 5 cm širok i dugačak oko 25 maksimum.
Ugrejte rernu na 200°C sa ventilatorom. Za to vreme izbockajte površinu štapića i bageta viljuškom. Pecite oko pola sata. Dok je pecivo još vruće umotajte ga u čistu krpu i kesu i ostavite ga tako nekoliko sati, da bi vam ostalo koliko-toliko mekano. Ali, treba da znate da je pecivo na prirodnom kvascu rastresito, ali tvrđe. Ovi štapići su laki i hrskavi.
Tanko sečene listiće bageta, nakon nekoliko dana, možete ispržiti na kašici ekstra devičanskog maslinovog ulja. Uz dodatak belog luka u prahu i soli, dobijate divan hlebni čips. 😉