Pregled knjige Starter dijeta dr Alena Delaboa

Starter dijeta je dijeta koju je dr Alen Delabo osmislio kako bismo u kratkom roku od 28 dana bili u mogućnosti da izgubimo čak 8 kilograma. Međutim, ono što najviše buni je sam naziv ove dijete, jer to mnoge dovodi u zabludu da se ona preporučuje za start hrono ishrane. Moje lično mišljenje je da se količine, pogotovu punijim osobama, ne mogu tako resko ograničiti, i da je bolje neko vreme se hraniti prema opštim smernicama iz knjige „Hrono ishrana na francuski način“ (pregled knjige možete naći ovde) ili po morfotipu (o ishrani prema morfotipu se možete informisati ovde), pa se onda tek odlučiti za ovu ekspres dijetu.

Preda mnom se nalazi rusko izdanje knjige „Starter dijeta“ (Стартовая диета), izdavačke kuće „Феникс“ iz 2013. godine. Ima 205 stranica, od kojih su 64 posvećene teorijskom delu o dijeti, a 124 receptima i tabelama. Ostalo odlazi na zaključak, sadržaj i pojašnjenja o suplementaciji.

Delabo nas još u uvodnom delu „Od Hrono ishrane do Starter dijete“ upoznaje sa time da je, osim principa hrono ishane, on osmislio i još jedan program koji se zove Starter dijeta, pomoću koje možemo smršati bez rizika za naše zdravlje i bez gubitka dobrog raspoloženja. Međutim, on nas upozorava na to da što više rezultata hoćemo, tim strože treba da se pridržavamo discipline i da ne očekujemo da ćemo suvišne kilograme u rekordnom roku skinuti bez napora. Jer „Dijeta to nije Hrono ishrana, koja se izučava. Dijeta – to je stritkno izvršenje preporuka.“ .(Делабос 2013: 7) Zato ukazuje na to da će uspeti samo oni koji će sve izvršavati sve tačke programa Starter dijeta.

Kao i u samoj Hrono ishrani, cilj nije da se prosto smrša, već da se postane vitak tako što će se izgubiti višak sala i vode, a ne pri tom i mišićna masa, kao i da se ne iscrpi prirodna zaliha vitamina u organizmu. Jako važno upozorenje koje nam Delabo daje jeste je da uključimo u program „multivitaminski kompleks koji sadrži vitamine koji su liposolubilni i rastvaraju se u vodi (A, D, E, K) plus mikroelemente (cink, mangan, gvožđe, fluor, bakar, jod), a takođe i veliku količinu brzo usvojivih proteina, neophodnih za razradu serotonina, kako ne bismo izazvali metaboličke probleme. (Делабос 2013: 8)

Ova dijeta traje tačno jedan mesec i tokom tih mesec dana je moguće smršati čak 8 kilograma. Ali, Delabo upozorava da je pridržavati je se duže besmisleno i štetno, zato što naše telo ne može da nam kompenzuje smanjenjem kilaže i obima, već ćemo samo puno iscrpeti svoj organizam, koji će crpeti svoje strateške rezerve.  Međutim, ukoliko je potrebno da skinemo još kilograma, on savetuje da ponovimo Starter dijetu nakon dva meseca i to samo pod kontrolom specijaliste. Nakon ove dijete on savetuje da se pređe na opšte smernice iz knjige „Hrono ishrana na francuski način“.

On je izdvojio dva osnovna principa Starter dijete:

  • Ona razmatra ishranu samo u onom obimu koji je neophodan za podršku životnih potreba, i zato ta dijeta treba da se dopunjuje sa dva dodatka jelu.
  • Starter dijeta balansira ishranu tako što ravnomerno raspoređuje unos hrane na taj način, da natera organizam da tokom trajanja svake nedelje koristi prikupljene zalihe.

On ukazuje i na značaj raznovrsnosti u ishrani, kojim obiluje ova dijeta u odnosu na druge dijete koje nas ograničavaju čak i u izboru namirnica.

U poglavlju „Otkrijmo za sebe Starter dijetu“ (Откриваем для себя стартовую диету) Delabo objašnava kako će teći proces mršavljenja i upozorava na to da ćemo neravnomerno mršaviti, a da ćemo tek na kraju izgubiti salo na rukama, jer se tu najduže zadržavaju rezerve vode u masnim ćelijama. On nas podseća na to da osnovu Hrono ishrane čine ukusne i prirodne namirnice uzete u odgovarajućem trenutku dana u određenoj količini. Takođe, otkriva i razloge zbog kojih određene namirnice moramo uneti u određeno doba dana. Masno za doručak, da bi se ratosiljali viška masti u organizmu, kompaktno za ručak, da bismo sačuvali mišićnu masu, slatko za užinu, da bismo izgubili višak vode, a i da bismo neutralizirali osećaj gladi uveče i lako uveče, da bi san bio spokojan i zdrav. Najzad on ima i tri saveta kako da se najefikasnije pridržavamo Starter dijete: treba da se zapisuje tačna količina svih pojedenih namirnica i da ne sme doći do greške, iz spiska namirnica birati omiljene i ne odvajati se od knjige „Starter dijeta“. (Делабос 2013: 17)

U poglavlju „Program Starter dijete“ (Программа Стартовой диеты) Delabo otkriva da je glavni parametar u odnosu na koji se izračunavaju količine namirnica upravo visina. Još jedan parametar, koji je doduše promenljiv, jeste aktivnost. Najvažniji uslov da bi rezultat bio dostignut je upravo u doziranju hrane. On upozorava na to da će prvih dana doći do nelagodnosti usled nagle promene navika, ali da treba da nas uteši već sama činjenica da su to bile loše navike zbog kojih smo se i ugojili.

Kako bi minimum namirnica koji se prilikom Starter dijete unosi pogodovao našem psihofizičkom balansu, neophodno je da se koriste dodaci ishrani. To su: ujutru u vreme doručka, multivitaminski kompleks koji sadrži vitamine koji su liposolubilni (A, D, E, K) i rastvaraju se u vodi plus mikroelemente u pravilnim proporcijama (cink, mangan, gvožđe, fluor, bakar, jod); neposredno pre užine 1 proteinska štangla ili 1 paketić proteinskog koktela sa visokim sadržajem triptofana, koji je biološki prethodnik serotonina.

Treba napomenuti da prilikom izračunavanja visine Delabo od nas zahteva našu visinu kada smo bili u uzrastu između 20 i 30 godina, jer u kasnijem dobu može doći do umanjenja rasta, ali to ne znači da treba umanjivati i količinu hrane koja nam je neophodna. Takođe, upozorava na to da u Starter dijeti, uprkos neaktivnosti ne smemo dodatno i na svoju ruku umanjivati količinu hrane. Suprotno, aktivniji će imati mogućnost dodatnog unošenja hrane.

Što se preporučenih namirnica tiče, Delabo za četiri nedelje Starter dijete nudi 4 različita spiska proizvoda, a takođe i savete, koji će nam pokazati kako da samostalno razvijemo meni za svaki od 28 unosa hrane te nedelje. Ključna razlika između ove i ostalih dijeta krije se u raznovrsnosti. Takođe, Delabo je osmislio kako regularno da uzimamo dodatne elemente, koji uključuju vitamine. Njihov cilj je da s jedne strane kompenzuju gubitak masnog tkiva, koji sadrži određene vitamine, a s druge strane, oni treba da spreče organizam da gubi mišićnu masu (Делабос 2013: 23)

U poglavlju „Dijeta na bazi Hrono ishrane“ (Диета, основанная на Хронопитании) Delabo ukazuje na već poznatu šemu obroka iz knjige „Hrono ishrana na francuski način“.

Doručak

On ovakav doručak predstavlja fundamentom dana. Uzimati 2 kapsule ranije pomenutog multivitaminskog kompleksa.

Sir: u količini naša visina -100. Sir se može zameniti jednim jajem (kuvanim, poširanim, na oko ili u vidu kajgane) i suhomesnatim u gramaži vaša visina -100. Znači sir ili jaje+suhomesnato

Maslinovo ulje: 1 kašika. Maslinovo ulje se može zameniti sa 10 grama maslaca, osim ako nemate hiperholesterolemiju.

Hleb: u količini polovine vaše porcije sira. Hleb može biti domaći ili kupovni, a dolaze u obzir i peciva, jedini uslov je da ne sadrži šećer i aditive. Optimalne varijante: ukusan hrskavi beli hleb, seoski hleb, hleb s mekinjama, hleb od celog zrna i mnoge druge vrste hlebova, uključujući hleb sa dodatim orašastim plodovima. Ako ne volite hleb možete ga izbaciti iz vaše upotrebe, ali ga morate zameniti skrobnim proizvodima koji se preporučuju za ručak (pirinač, žitarice, makarone, sušeno povrće), uzetim u istoj količini. Najvažnije je da ne koristite „brze“ ugljene hidrate (pahuljice, dvopek, keks).

Napitak: kafa, biljni čaj, obična ili kisela voda, sve se to može piti u neograničenoj količini, ali bez dodatka mleka, šećera, meda, zamena za šećer i zaslađivača. Na šaljiv način nas upozorava da ne dolazi u obzir ni ’kapljica’, ’suzica’, ’privid’ ili ’oblačak’ mleka. Ukoliko pak sasvim ne možete piti kafu bez mleka, dodajte umesto mleka kašiku neutralne pavlake, i to samo za doručak! Takođe, upozorava nas na zamene za šećer i zaslađivače, koji će samo varati organizam. Delabo nas ubeđuje da je dovoljno i nedelju dana bez šećera, da bismo odvikli od njegovog ukusa u napicima.

Ručak

Meso: (vaša visina u cm izražena u gramima) ili ribe (vaša visina u cm izražena u gramima) i sira (ista količina kao i za doručak). Znači, samo meso ili riba+sir.

Skrob: 150 cm visine ili manje = 50 ml, 160 cm visine = 100 ml, 170 cm visine = 150 ml, 180 cm visine = 200 ml i 190 cm visine i više = 250 ml. Ako ne volite skrob, možete ga zameniti neskrobnim povrćem u istoj količini, ali uvećajte količinu mesa za 10 grama.

Napitak.

Užina

Svi proizvodi koji se konzumiraju za užinu moraju biti isključivo biljnog porekla! (Делабос 2013: 36). Delabo napominje i da užina ima i taj suštinski plus što nas štiti od noćnih nastupa velikog osećaja gladi, koji se završavaju konzumiranjem voća i slatkiša pred televizorom ili u bioskopu. Najvažnije je da ne jedete užinu strogo po rasporedu: to će je lišiti njene osnovne funkcije – ubijanja osećaja gladi (Делабос 2013: 37)

Vezano za užinu postoje dva pravila, poznata već iz knjige „Hrono ishrana na francuski način“. Nju ne treba nipošto preskakati i treba je jesti tek kada osetimo glad! Veoma važna informacija koju nam Delabo daje upravo u ovoj knjizi jeste da užina može da zameni večeru, ali da treba da vodimo računa da užinamo minimum 2 sata pre sna.

Neposredno pred užinom uzmite 1 proteinsku štanglu ili 1 paketić proteinskog koktela. „Birajte proteinske štangle i paketiće proteinskog koktela sa velikim sadržajem triptofana – aminokiseline, koja ulazi u sastav belančevina svih živih organizama; to je takozvana preteča serotonina – reagens, koji učestvuje u njegovom obrazovanju i koji upravlja osećanjem sitosti, raspoloženjem i snom.“  (Делабос 2013: 202)

Biljne masti: 30 grama crne čokolade (više od 52% kakaoa), ili 100 ml badema ili lešnika, maslinki, avokada. Oni umiruju i brzo smanjuju osećaj gladim, ne dozvoljavajući apetitu da se previše razulari u večernjim satima.

Voće i njegovi slatki derivati: Oni toniziraju organizam, pomažu nam da završimo dan bez osećanja sitosti. Svežeg voća se može pojesti onoliko koliko staje u činiju od 250 ml, a suvog duplo manje – 125 ml. Takođe umesto voća se može uzeti 125 ml džema ili slatkog, 125 ml industrijskih slatkiša (kesten pire, keks od bademovog brašna, ratluk) ili 1 čaša ceđenog soka.

Večera

Kao i na običnom režimu, večera i na Starter dijeti nije obavezan obrok. Ali ako osećamo glad, neophodno je večerati.

Riba ili morski plodovi u količini vaša visina u centimetrima izražena u grame; Belo meso (svinjska krtina, ćuretina, piletina, teletina, zečetina), vaša visina -60.

Sveže neskrobno povrće, 150 cm visine ili manje = 50 ml, 160 cm = 100 ml, 170 cm = 150 ml, 180 cm = 200 ml i 190 cm i više = 250 ml. Ako ne volite povrće, možete ga zameniti još jednom voćkom u vreme užine. Za večeru preporučuje masnu ribu (losos, sardina, skuša, haringa, tuna…) i zeleno lisnato povrće: zeleni ili crveni kupus, kiseli kupus, brokoli, salata, spanać). Zimi preporučuje da se povrće uvek kuva ili blanšira, a leti da ih konzumiramo u sirovom vidu.

Tipičan meni

1. NEDELJA

Prve nedelje Delabo preporučuje sireve na osnovi neobrađenog mleka, sa buđavom koricom: bri, kamember (Brie de Meaux, Bria Savarin, Camembert, CoulommiersSaint-Félicien i tsl.). Može se odabrati jedan sir ili se sirevi mogu menjati. Sa ovim sirevima preporučuje seoski hleb (tradicionalni industrijski francuski hleb, rastresite teksture, sa 90% belog pšeničnog brašna i 10% ražanog, sa kvascem). Za ručak preporučuje belo meso (osim svinjetine). Od skroba se preporučuje pirinač. Užinu preporučuje od 16 časova. Neposredno pre užine pojesti proteinsku štanglu ili proteinski koktel. Ove nedelje preporučuje samo crnu čokoladu (obična crna čokolada, ali i sa dodacima poput lešnika, badema delićima voća, ili drugim). Pola litra prirodnog ceđenog soka (od kruške, jabuke, grožđa, ananasa, pomorandže, grejpfruta, voćni koktel. Za večeru ove nedelje preporučuje masnu ribu, bogatu omega 3 masnim kiselinama (losos, sardina, skuša, haringa, tuna…) i sveže povrće: beli i crveni kupus, brokoli, endivija, zelena salata. Uz ručak i uz večeru Delabo nas obavezuje da popijemo 3 velike čaše vode i ukoliko želimo kafu ili čaj.

Jednom nedeljno dozvoljava džoker, ali nas upozorava da on može usporiti dinamiku smanjenja kilograma.

2. NEDELJA

Druge nedelje Delabo preporučuje sireve od nekuvanog presovanog sira sa tvrdom koricom: gauda, čedar, ementaler (Gauda, Cheddar, Mimolette, Saint-NectaireEmmental de Savoie, Abbaye de Citeaux i tsl.). Može se odabrati jedan sir ili se sirevi mogu menjati. Uz njih preporučuje beli hleb, uz koji preporučuje maslinovo ulje sa peršunom. Za ručak preporučuje crveno meso i meso divljači (ovčetina, junetina, konjsko, srnetina, meso divlje svinje, od noja, meso bizona, pačeće grudi…). Kao dodatak preporučuje bilo koji sos, ali ne više od 2 kašike! Za skrob preporučuje testeninu: taljatele, špagete, makarone, s povrćem od belog ili od integralnog brašna. Međutim, možete ih nekad zameniti i pirinčem. Užina od 16 časova. Neposredno pre užine pojesti proteinsku štanglu ili proteinski koktel. Ove nedelje u odeljku biljnih masti preporučuje neslane semenke u količini od 125 ml: orahe, bademe, lešnike ili orahe kedra, indijski orah, pekani, pistaći, kikiriki. Semenke mogu biti zašećerene. Od voćnih derivata preporučuje 100 mililitra termički obrađenog voća: zapečena jabuka, ušećerena mandarina, pržene kajsije, prženi grejpfrut, breskve u sirupu, vrele smokve, voćni pire. Uz užinu preporučuje jednu veliku čašu vode ili čaj (crni, zeleni, biljni). Večera: nemasna riba (bakalar, manta, barbun, orada, pišmolj) i listova travnatih biljaka: morač, stabljike celera, špargla, zeleni luk i pečurke (šampinjoni, bele pečurke, vrganji, lisičarke, smrčak). Uz ručak i uz večeru Delabo nas obavezuje da popijemo 3 velike čaše vode i ukoliko želimo kafu ili čaj.

Kao i prve nedelje jednom u toku nedelje dozvoljava džoker, ali nas upozorava da on može usporiti dinamiku smanjenja kilograma.

3. NEDELJA

Ovčiji ili kravlji sir sa zelenim tačkama (Fourme d’Ambert, Fourme de MontbrisonBleu d’AuvergneBleu de GexRoquefort i tsl.); ili koziji sir (Crottin de ChavignolRocamadour i tsl.). Može se odabrati jedan sir ili se sirevi mogu menjati. Hleb: sivi hleb Poilâne (od integralnog pšeničnog brašna na prirodnom kvascu).  Za ručak preporučuje iznutrice (kobasica od iznutrica, džigerica, jezik, bubrezi, teleći timus, srce). Ko ne voli iznutrice može jesti kuvano ili dinstano crveno meso. Kao prilog cele nedelje predlaže krompir, pržen, kuvan, na pari…  Užina od 16 časova. Neposredno pred užinu, kao i prethodnih nedelja predlaže proteinsku štanglu ili proteinski koktel. U odeljku biljnih masti predlaže sve moguće zelene i crne maslinke, obične ili u začinima. Ukoliko ne volite maslinke možete uzeti 2 kašike ulja repice, orahovog ili lešnikovog ulja. Takođe, kao zamenu za maslinke nudi 30 grama crne čokolade. Od voća preporučuje 125 ml suvog voća: grožice, kajsije, smokve, urme, suve šljive, tropsko voće… Velika čaša vode Za večeru preporučuje belo meso (meso pernatih životinja, zečetina ili teletina) sa 2 kašike bilo kog sosa i sledeće povrće: paradajz, paprika, patlidžan, krastavac, tikvice, artičoke.  Uz ručak i večeru Delabo preporučuje 3 velike čaše vode i ukoliko želimo kafu ili čaj.

Kao i prve i druge nedelje jednom u toku nedelje dozvoljava džoker, ali nas upozorava da on može usporiti dinamiku smanjenja kilograma.

4. NEDELJA

Četvrte nedelje preporučuje meki sir sa opranom koricom (Époisses de Bourgogne, Munster, Livarot, Pont-l’ÉvêqueRouyMaroilles ili Marolles i tsl.). Može se odabrati jedan sir ili se sirevi mogu menjati. Hleb kao i prethodne nedelje: sivi hleb Poilâne (od integralnog pšeničnog brašna na prirodnom kvascu).  Od mesa za ručak preporučuje svinjsko meso, bilo koji delovi. U obzir dolaze i sosevi, ali ne više od 2 kašike! Još jedna od opcija je crveno meso pripremljeno na ćumuru. Prilog je skrobno povrće: grašak, pasulj, sočivo, suvi grašak. Užina od 16 časova nadalje. Neposredno pred užinu, kao i prethodnih nedelja predlaže proteinsku štanglu ili proteinski koktel. Od biljnih masti preporučuje 80 grama bademovog putera ili 100 grama kesten pirea ili ½ avokada u sosu Vinaigrette (1 kašika sirćeta od belog luka i meda, 2 kašike maslinovog ulja, 1 prstohvat mirođije, 1 prstohvat plodova anisa, so, biber) ili samo ili ½ avokada ili 100 mililitra orašastih plodova u karamelu ili 30 grama rastopljene čokolade ili 30 grama slatkog kikirikija. On napominje da je ovo nedelja za prave gurmane u ovom delu. Voće: 125 mililitra voća: pomorandže, mandarine, grejpfruti, jabuke, kruške, jagode, šumske jagode, dinja, mango. Večera: morski plodovi i dozvoljena količina korenova: rotkva, repa, šargarepa, paškanat, celer. Ovo povrće uglavnom nudi u receptima kao termički obrađeno. Uz ručak i večeru Delabo preporučuje 3 velike čaše vode i ukoliko želimo kafu ili čaj.

Kao i prethodne tri nedelje jednom u toku nedelje dozvoljava džoker, ali nas upozorava da on može usporiti dinamiku smanjenja kilograma.

Posebni slučajevi

Fizička aktivnost

  • Tri puta dnevno preporučuje kapsulu ekstrata semena grifonije
  • Pred fizičkom aktivnošću možemo uzeti 1 proteinsku štanglu, 1 paketić proteinskog koktela ili 1 svežu bananu ili 2 suve banane, jer banana je voćka koja optimalno odgovara ovom cilju. Znači bilo koji od ponuđenih proizvoda. Ne ranije nego 2 sata posle jela, a jedan sat pre fizičke aktivnosti! Kako bi ovi veoma kalorični proizvodi bili korisni, treba veoma dobro izračunati vreme njihovog korišćenja i da se pojede tačno onoliko koliko je potrebno kako bi se nadoknadila izgubljena energija.
  • Takođe upozorava na to da unesemo dovoljno tečnosti, najbolje čaja bez šećera.

Ako imate neuobičajeni radni dan

Prvi slučaj: dug radni dan.

Delabo preporučuje da doručkujete već pola sata nakon ustajanja. Ručak savetuje nakon 4–5 sati. Pri pojavi osećaja gladi 1 proteinsku štanglu ili 1 paketić proteinskog koktela sa visokim sadržajem triptofana, rastvoreni u čaši vode. Početkom večeri pojesti biljne masti, koje bi jeli za užinu i velika čaša vode. Posle 2–3 sata večera: riba, morski plodovi ili belo meso (bez povrća). 1 sat pre spavanja: 2 sveže voćke ili 125 ml voćnog pirea. Uveče savetuje da popijete ne manje od litra vode ili biljnog čaja kako ne bi došlo do zatvora.

Drugi slučaj: Promenljivi raspored.

Ako radite čas prvu, a čas drugu smenu, kada ste u prvoj smeni treba da se hranite isto kao kad upražnjavate fizičku aktivnost, a kada ste druga smena, ukoliko možete da napravite razmak između doručka i ručka 4 sata, onda ništa nemojte menjati, a ako je pauza manja, treba da objedinite doručak i ručak: sir – vaša visina u centimetrima izražena u grame, meso – vaša visina minus 50, skrob – 50 mililitra nego što Vam se obično savetuje za ručak ili hleb – vaša jutarnja porcija +10 grama.

Ako radite čas u prvu čas u drugu smenu, čas u treću smenu, onda kada ste treća smena treba da doručkujete onda kada svi ručaju, da ručate onda kada većina večera, užinate kada većina ide na spavanje, a večerati onda kada drugi ljudi spavaju.

Metabolički problemi

Povišeni holesterol

  • Doručak: sir i hleb jedite u punom obimu, koristite samo maslinovo ulje u punom obimu, nezaslađen napitak i 2 kapsule multivitaminskog kompleksa.
  • Ručak: izbaciti iz upotrebe jaja i sosove na osnovi jaja; izbaciti suhomesnato; izbaciti iznutrice, a samo jednom nedeljno može džigerica pernatih životinja. Dakle, meso, skrob i 1 nezaslađeni napitak.
  • Neposredno pred užinom: 1 proteinska štangla ili 1 paketić proteinskog koktela.
  • Užina: izbaciti crnu čokoladu; izbaciti kikiriki i kešju, a takođe brazilski orah; izbaciti voće. Najbolja varijanta: 1 avokado začinjen sosom Vinaigrette (ulje repe i balzamisko sirće) i 1 nesladak napitak.
  • Večera: Izbaciti belo meso. Dakle, riba,  sveže povrće i 1 nezaslađeni napitak.

Dijabetes

  • Dijabetes tip 1 (zavisnici od insulina). Ljudima koji pate od ove bolesti, se Starter dijeta strogo zabranjuje! (Делабос 2013: 57)
  • Dijabetes tip 2 (nisu zavisni od insulina) je bolest koja je nastala upravo zbog narušene ishrane. Ova bolest nije prepreka za pridržavanje Starter dijete.

U poglavlju „Na kraju – saveti koji garantuju uspešan rezultat“ (Напоследок – советы гарантирущие успешны результат) Delabo savetuje sledeće (Делабос 2013: 59):

  • Doručak treba pri ustajanju da bude ne kasnije od 8 sati ujutru.

  • Ako ustajete pre 6 sati, rano je još doručkovati. Onda pogledajte savete za prvu smenu tj. za fizičku aktivnost.

  • Između tri prva obroka treba da postoji vremenski interval, ne manje od 4 i ne više od 6 sati.

  • Ni u kom slučaju ne treba menjati raspored obroka.

  • Svaki obrok počnite od najkaloričnije namirnice: doručak od sira, ručak, od mesa, užinu od biljnih masnoća, a večeru od ribe. Nemojte da zaboravite da doručku dodate hleb i maslinovo ulje, ručku – skrob, užini ­– voće i večeri – sveže povrće.

Takođe nas Delabo upozorava da sledimo naše realne potrebe:

  • da se ne uvećavaju niti umanjuju ukazane količine,
  • da se ne propušta večera: on uspostavlja balans ishrane. Možete je samo smanjiti, tako što ćete smanjiti povrće.
  • Ni u kom slučaju ne uvećavati biljni deo obroka na uštrb mesa. To će podstaknuti dubok umor, manjak raspoloženja, i udaljavanje od željenog cilja.

Oni koji pokušavaju da smršaju unoseći niskokaloričnu celulozu samo pospešuju da im kukovi, ruke i leđa dobiju ispupčenja. Na kraju nam dovitljivo kaže da „Ko jede kilogram paperja, počeće da liči na perjani dušek.“

Delabo nas takođe savetuje da ne smemo upasti u kolotečinu jednolične hrane. Jednoličnost će dovesti do nedostatka mikroelemenata i ali i do odvratnosti prema hrani. On nas savetuje da primenjujemo različite načine pripreme hrane, da pržimo, roštiljamo, kuvamo na pari ili pečemo u foliji.

Jedan od važnih aduta u njegovoj ishrani su svakako sosovi. S obzirom na to da se mi stalno pitamo šta je dozvoljeno, a šta zabranjeno od soseva, pa sam ja rešila da ih sve pobrojim. (Делабос 2013: 61)

  • Za meso: burgundski sos, bordoski sos, bearnski sos, sos od paprike, sos od estragona, đavolski sos, kiselo-slatki sos, kari sos, pomerancevi sos, sos s vlašcem, sos sa režnjevima luka.
  • Za ribu: bearnski sos, sosom Vinaigrette (ulje repe i balzamisko sirće), sos od tamjana, sos s vlašcem, sos sa slačicom, kari sos, sos od sirćeta, sos sa potočarkom, kiselo-slatki sos, sos sa režnjevima luka.

Kako biste na Starter dijeti izgubili 8 kilograma neophodno je da rigidno pratite pravila, tako što ćete pravilno meriti proizvode i tačno birati proizvode iz svakodnevnog spiska.

Što se džokera tiče, imate pravo na 1 nedeljno i tu je dozvoljeno sve, uključujući vino. Ali imajte u vidu da ćete od četiri džokera tokom Starter dijete izgubiti 2 kilograma manje. Da biste to izbegli probajte da uveče posle svakog džokera zamenite užinu i večeru jednim litrom dozvoljenog napitka koji treba da popijete 3 sata pre spavanja.

Poželjno je da se jede u jednakim vremenskim intervalima, i da upražnjavamo svakodnevnu fizičku aktivnost (pri čemu je važnije da bude svakodnevna nego duga i iscrpljujuća) kao i da jedemo u prijatnom društvu. Takođe, od ključnog je značaja da pratimo naš sopstveni bioritam.

Poslednji savet koji nam Delabo daje, jeste da uvek dan ranije razmislimo šta treba da jedemo sutradan, kako se ne bi desilo da ne budemo snabdeveni.

Merenje treba da vršimo ujutru, natašte.

Nakon ovog poglavlja sledi Individualni program sa ispisanim receptima za svaki dan.

Na kraju slede potpoglavlja A šta činiti sada?“ gde se svode rezultati dijete i Kako se ponašati u budućnosti?“ gde nas upućuje na Hrono ishranu i Morfoishranu u koju smo upućeni putem knjige „Hrono ishrana na francuski način“ na sledećim linkovima: